Temat wspierania hospicjów jest bardzo ważny, nie tylko ze względu na to, że w dużej mierze funkcjonują one pod skrzydłami fundacji. Ważny jest on także z tego powodu, że hospicja same w sobie są bardzo istotnym miejscem jeśli chodzi o społeczeństwo. Osoby, które są nieuleczalnie chore, niezależnie od wszystkiego, potrzebują godnej i profesjonalnej opieki. Nierzadko bowiem pacjentami hospicjów są dzieci. Hospicjum zatem nie może i nigdy nie powinno się nam kojarzyć tylko i wyłącznie z osobami starszymi.
W Polsce istnieje szereg fundacji, które w taki czy inny sposób wspierają hospicja. Wiadomo jednak nie od dziś, ze potrzeby takich instytucji są zwykle znacznie większe, niż ich możliwości dlatego tez tak ważne jest to, aby przede wszystkim wspierać hospicja. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób to robić. Poniższy tekst przedstawi te najważniejsze formy wspierania hospicjów oraz nakreśli w jaki sposób możemy wspierać hospicja, niekoniecznie wykonując przelewy na olbrzymie kwoty.
Podstawową i chyba jedną z najbardziej popularnych form wspierania hospicjów, jest przekazywanie swojego 1% podatku dochodowego na rzecz właśnie tych instytucji. Jest to rzecz, która absolutnie nie wymaga od nas niczego, poza odpowiednim wypełnieniem zeznania podatkowego, co i tak przecież co roku robimy. Tym samym, czynność ta może stać się dla nas czymś absolutnie naturalnym, bo przecież i tak coś z tym 1 % podatku zrobić musimy, a jeśli możemy przez to pomóc hospicjom i ich pacjentom (nie tylko tym starszym) to czemu nie? Sami zatem widzicie, że ta forma wspierania hospicjów, w żaden sposób nie wymaga od nas niewiarygodnie wysokiego nakładu czasu a także – pieniędzy. Oczywiście nie możemy zapominać też o innych formach wspierania hospicjów, jak wszelkiego rodzaju darowizny, czy dotacje. Nie mniej jednak nie podlega wątpliwością fakt, że przekazywanie na rzecz hospicjów symbolicznego 1% z własnego podatku dochodowego, nie jest czynnością, która w taki czy inny sposób może przekraczać nasze możliwości.