Fotowoltaika daje człowiekowi ogromne możliwości. Dzięki odpowiedniej instalacji jesteśmy w stanie sami zabezpieczyć własne zapotrzebowanie w energię elektryczną. Do tego potrzebne nam będą odpowiednie panele solarne. Jak je wybrać?
Fotowoltaika lepsza niż myślisz
Żyjemy w czasach, gdzie poszukiwanie alternatywnych rozwiązań pozwala ograniczyć zanieczyszczenie środowiska i poprawić jakość życia. Przez setki, a nawet tysiące lat modyfikowaliśmy naszą planetę. Największe szkody przynosi jej ekspansja przemysłu. Dlatego od wielu już lat proponuje się rozwiązania, które będą mniej szkodliwe dla środowiska, a co za tym idzie, także dla zdrowia człowieka. Jednym z nich jest wykorzystanie energii odnawialnej. Zaliczamy do niej chociażby siłę wiatru, wody i słońca. Szczególnie ta ostatnia wydaje się być uniwersalna. W końcu słońce świeci w Polsce całym rokiem, dzięki czemu taka instalacja pracowałaby przez cały czas. Dlatego właśnie panele solarne zaczynają coraz częściej pojawiać się na dachach domów jednorodzinnych i nie tylko.
Panele solarne – zalety
Polacy inwestują w fotowoltaikę, ponieważ szukają oszczędności. Prawidłowo dobrana instalacja pozwala rocznie zaoszczędzić około 2-3 tys. złotych. Koszt takiej inwestycji oscyluje zaś w granicach 25 tys. złotych. Jednak niesie ze sobą wymierne korzyści. Moc paneli określa się na podstawie rocznego zużycia prądu. Przyjęło się, że dla czteroosobowej rodziny odpowiednia będzie instalacja o mocy 5kW. Wiąże się to z wygospodarowaniem powierzchni około 33 metrów kwadratowych. Panele solarne można zamontować na dachu płaskim i skośnym. Nie brakuje także konstrukcji wolnostojących, które można ustawić w ogrodzie. Są one nawet o 5% wydajniejsze od dachowej, gdyż można je ustawić pod optymalnym kątem.
Panele solarne – najważniejsze wskazówki
Największą część budżetu pochłaniają oczywiście ogniwa fotowoltaiczne. Panele solarne gwarantują bowiem wysoką sprawność instalacji przez wiele lat. Na rynku dostępne są dwa moduły. Panele solarne monokrystaliczne to najlepsze rozwiązanie proponowane przez producentów fotowoltaiki. Moduły te są ciemne i jednolite. Zbudowane są z monolitycznego kryształu krzemu o kształcie walca. Panele solarne tego typu mają nieco większą sprawność od polikrystalicznych, co oznacza, że potrzeba ich mniej do osiągnięcia tej samej mocy. Moduły polikrystaliczne natomiast są zbudowane ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu. Warto kupować panele solarne od sprawdzonych dostawców. Te pochodzące z nieznanego źródła mogą być wadliwe lub zużyte. Dlatego nie ma sensu oszczędzać na tym elemencie.