Piwo wyprodukowane jest między innymi na bazie wody. Ta najodpowiedniejsza powinna zawierać jak najmniej minerałów, ponieważ wpływają one na smak piwa. Czasami również woda jest specjalnie przygotowywana w celu uzyskania jak najlepszego piwa. Kolejnym składnikiem, bez którego nie powstałoby piwo jest słód jęczmienny. Każdy producent używa innego rodzaju, w celu uzyskania wypracowanego przez siebie smaku. Co ciekawe słód występuje w postaci ziaren, a jego zapach przypomina prażone orzeszki. Powszechna opinia głosi, że piwo powstaje z chmielu. Prawdą jest jednak, że to jedynie przyprawa. Piwo w większym zakresie wyprodukowane jest ze słodu. Chmielu dodaje się stosunkowo najmniej, o czym nie wie większość smakoszy tego trunku.
Produkcja piwa
Słód jęczmienny zostaje zmielony w specjalnie przeznaczonej do tego maszynie. Następnie wsypywany jest do wielkiego garnka i zostaje podgrzany. Temperatury, które osiąga są różne ze względu na to, jaki smak piwa chcemy uzyskać. Kolejnym etapem jest ważenie piwa. Polega to na tym, że chłodnica w postaci rurek dolewa zimnej wody do garnka z podgrzanym słodem. Ważne jest, aby schłodzić piwo w jak najszybszym czasie. Ma to duże znaczenie w procesie produkcji. Następnie dodawane są drożdże oraz cukier. Glukoza to świetna pożywka dla drożdży, dzięki którym piwo ulega fermentacji. Każdy z etapów jest ważny i trwa kilka dni.
Kapsel i butelka piwa
Ostatnim etapem jest kapslowanie piwa, które odbywa się za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego urządzenia. Kapsel nabijany jest na butelkę, której nie można otworzyć bez użycia dużej siły bądź otwieracza do takiego typu produktów. Ważne jest aby piwo było szczelnie zamknięte, ponieważ dzięki temu jest w stanie zachować swój smak. Każdy producent piwa używa własnych kapsli z logiem firmy. Jest to pewnego rodzaju etykieta, która nadaje indywidualnego charakteru każdej butelce. Producenci piwa przykładają dużą wagę do kształtu i designu nie tylko kapsla, ale również butelki. Wszystkie te szczegóły wpływają na promocje piwa i to czy jest ono popularne.