
O badaniach genetycznych mówi się coraz częściej jednak mało osób chce je wykonywać. Jednak trzeba spojrzeć na to z medycznego punktu widzenia – badania genetyczne dają obraz naszego organizmu jak i ostrzegają przed pewnymi chorobami. Doskonale chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że lepiej jest zapobiegać jak leczyć. Już na etapie ciąży, gdy tylko istnieje podejrzenie, że dziecku mogą być przekazane geny związane z chorobą powinno się wykonać takie badanie.
Z drugiego punktu widzenia idąc tym łańcuszkiem – trzeba się zorientować czy w historii rodziny istnieje jakaś choroba genetyczna, którą można przekazać potomkom. Oczywiście historia ta dotyczy obydwojga rodziców. Niektórzy specjaliści twierdzą, że tak naprawdę badanie genetyczne powinien wykonać każdy – nie ma tu wyjątków. Można sobie myśleć, że przecież mnie to nie dotyczy, jednak w wielu rodzinach nie rozmawia się o takich sprawach i może się okazać, że sami jesteśmy obciążeni chorobą genetyczną, o której nie wiem. U nas może być ona uśpiona, jednak u naszych dzieci może się okazać groźna i ważąca na życiu dziecka.
Kto najczęściej wykonuje badania genetyczne?
Na badania genetyczne można zgłosić się samodzielnie, jednak przede wszystkim wysyła na takie badanie lekarz. Do przeprowadzenia badań genetycznych w pierwszej kolejności kwalifikuje on osoby, u których objawy mogą wskazywać na jakąś chorobę genetyczną. Takie badanie daje obraz jak bardzo DNA jest zmutowane oraz jakie zastosować leczenie. Dodatkowo daje obraz, czego wystrzegać się w przyszłości. Istnieje wiele mutacji genów jak i wiele schorzeń, którymi nieświadomie bądź świadomie możemy obciążyć naszych potomków. Trzeba pamiętać, że choroby genetyczne nie są przenoszone drogą kropelkową i nie da się zarazić nimi przez dotknięcie ręki. Dostaje się zmutowane geny w tak zwanym spadku po rodzicach czy dziadkach, nie można temu zapobiec, ale można powstrzymać część powstałych chorób genetycznych jak i można zapobiegać częściowo im skutkom.
Dlatego właśnie badania genetyczne są bardzo ważne i każdy powinien się im poddać – lepiej wiedzieć i mieć pewność, tak jak lepiej jest zapobiegać niż leczyć.