Co to są obwody drukowane?

Często słyszy się następujące oferty: płytki obwodów drukowanych. Mogą być jednostronnie lub dwustronnie. Czasem mają również możliwość metalizacji otworów. Dla laika te pojęcia są czarną magią. O co tak naprawdę chodzi z tymi obwodami i do czego są przydatne?

Obwód drukowany

Obwód drukowany to z angielskiego printed circuit board, inaczej PCB. Jest to płytka z metalu o właściwościach izolacyjnych zawierająca połączenie elektryczne (nazywane ścieżkami) oraz punktami lutowniczymi (z angielskiego padami). Płyty obwodów drukowanych tworzone są z uwzględnieniem danego układu elektrycznego oraz wykonywane są z użyciem techniki trawienia. Obwód drukowany produkuje się z płytek obleczonych warstwą miedzi. Nanosi się na nie (drukuje) wzór ścieżek. Kolejnym etapem jest obróbka chemiczna, aby otrzymać określony wzór. Farby nakłada się za pomocą sitodruku lub offsetu. Można wykonać obwód drukowany ,również nanosząc srebrne farby i używając metody sitodruku.

Metody umieszczania podzespołów

Obwód drukowany może stanowić najważniejszy element konstrukcyjny w urządzeniach elektronicznych. Występują między innymi w telewizorach, radiach, monitorach oraz laptopach. Płytki mogą być jedno, dwu- albo wielowarstwowe. Podzespoły elektroniczne na płytce umieszcza się np. w sposób powlekany, czyli montaż Through-Hole Technology, w skrócie THT albo przez montaż powierzchniowy surface mount technology, czyli SMT.

Pierwsza metoda polega na tym, że wyprowadzenia elektryczne elementu, przewlekane są przez otwory w płytce. Należy je wcześniej przygotować. Wąsy lutuje się z przeciwnej strony. Natomiast w drugim sposobie lutuje się elementy elektryczne po tej samej stronie, po której są pierwotnie. Takie części z angielskiego nazywa się surface mount device, w skrócie SMD.

Wykorzystywane metody

Do produkcji obwodów drukowanych używa się laminatów szklano-epoksydowych albo materiałów kompozytowych z warstwą papieru, czy filcu szklanego. Płytki pokrywa się jednostronnie lub dwustronnie miedzią o grubości od 18 do 70 mikrometrów.

W bardziej złożonych układach elektrycznych znajdują się wielowarstwowe obwody drukowane, w których miedziane warstwy umieszcza się między warstwami laminatu. Nie trzeba wtedy tworzyć dodatkowych mostków.

Dawniej obwody drukowane produkowało się ręcznie. Dzisiaj wykorzystuje się do tego komputery oraz oprogramowanie typu CAD, np. NI UltiBoard.

Recommended For You

About the Author: Edward

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *