
Zaburzenia ze spektrum autyzmu często kojarzone są z dziećmi i młodzieżą. Rzadko kiedy łączy się je z dorosłymi. Nic dziwnego – objawy zaburzenia są znacznie bardziej charakterystyczne u najmłodszych. Zespół Aspergera u dorosłych jest trudniejszy do zdiagnozowania. Zobaczmy, jakie może dawać symptomy.
Zespół Aspergera – jak przebiega u dorosłych?
Zespół Aspergera należy do zaburzeń ze spektrum autyzmu. Nie przeszkadza w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie, jednak może je utrudnić. Z reguły powoduje trudności z budowaniem trwałych relacji. Do najczęstszych objawów należy silne przywiązanie do rytuałów, problem z odbiorem i interpretacją komunikatów niewerbalnych, brak elastyczności i podzielnej uwagi. Przed długi czas objawy zespołu Aspergera u dorosłych mogą być niezauważalne. Dopiero po czasie przybierają na sile, powodując dyskomfort i wycofanie społeczne. Osobom z tym zaburzeniem mogą towarzyszyć zmienne nastroje, zaburzenia koncentracji, obsesje oraz kompulsywne zachowania.
Zespół Aspergera u dorosłych – jak leczyć?
Zacznijmy od tego, że zespół Aspergera u dorosłych często pozostaje niezdiagnozowany. Na wizytę u psychiatry decydują się głównie osoby, którym zaburzenie dokucza wyjątkowo mocno. Jednak, kiedy już uda się postawić diagnozę, można podnieść swój komfort życia i nauczyć się rozpoznawania i nazywania swoich emocji. Wiąże się to z ciężką, niekiedy wieloletnią pracą pacjenta. W całym procesie powinien uczestniczyć psychoterapeuta mający doświadczenie w leczeniu zaburzeń ze spektrum autyzmu. O tym, jak konkretnie wygląda leczenie, przeczytasz więcej na stronie https://psychiatrzy.pl/zespol-aspergera/. Zazwyczaj terapeuci korzystają z nurtu poznawczo-behawioralnego, gdyż najlepiej sprawdza się w przypadku zespołu Aspergera. Ważne jest jednak, by specjalista był elastyczny i dostosowywał metody leczenia do pacjentów. Niekiedy może być konieczne wprowadzenie odpowiednich farmaceutyków, które zwiększą efektywność terapii i pozwolą szybciej cieszyć się z rezultatów.