Polska ustawa o ochronie sygnalisty implementuje przepisy zawarte w dyrektywie UE i Rady (UE) 2019/1937. Termin wprowadzenie krajowych przepisów o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii minął 17 grudnia 2021 r. Nasz ustawodawca nie zdążył do wskazanego terminu uchwalić krajowych przepisów. Do tej pory powstały dwa projekty ustawy.
Na jakim etapie znajdują się krajowe przepisy o ochronie sygnalisty?
Pierwszy projekt został opublikowany w październiku 2021 r. Na projekt ten czekały zainteresowane podmioty już od momentu ogłoszenia europejskiej dyrektywy w 2019 r. Pojawił się nawet społeczny projekt ustawy. Zatem publikacja propozycji przepisów dotyczących sygnalistów spowodowała duży odzew organizacji rządowych i pozarządowych. Przedstawiono obszerne stanowiska, które wymusiły na projektodawcach zaproponowanie kolejnego projektu ustawy. Druga propozycja przepisów krajowych w sprawie ochrony sygnalistów ujrzała światło dzienne w kwietniu 2022 r. Skierowana została do konsultacji międzyresortowych. Czekamy na kolejne kroki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najprawdopodobniej już wkrótce możemy spodziewać się skierowania projektu do prac Komisji i przedłożenia pod obrady Sejmu RP.
Czy przedsiębiorcy zdążą z wprowadzeniem przepisów o sygnalistach?
Wielu przedsiębiorców wstrzymuje się z wprowadzeniem rozwiązań dla sygnalistów do momentu uchwalenia ostatecznej ustawy. Jednak niepokoi ich również to, czy w momencie wejścia w życie tego przepisu zdążą na czas. Wszystko wskazuje, że świadome obowiązku podmioty, które na bieżąco śledzą postępy przy pracach nad ustawą powinny zdążyć z wprowadzeniem kanałów wewnętrznych w swoich organizacjach. Vacatio legis zaproponowany w drugim projekcie ustawy to 2 miesiące. Dodatkowo dodano miesiąc od wejścia w życie ustawy na wprowadzenie przepisów https://sygnalista24.info/nowy-projekt-ustawy-o-sygnalistach-z-dnia-6-04-2022r/. Wydaje się zatem, że to dużo czasu na wprowadzenie wymaganych rozwiązań wewnętrznych dla sygnalisty. Jednak już dzisiaj należy na ten temat myśleć i przygotowywać się pod kątem wyboru osób odpowiedzialnych za przyjmowanie zgłoszeń i wykonywanie działań następczych. Należy się także już zastanawiać nad wyborem kanału zgłoszeniowego najbardziej adekwatnego do naszych potrzeb i możliwości oraz bezpiecznego i poufnego dla sygnalisty.