
Obróbka blachy odgrywa bardzo ważną rolę w przemyśle. Element ten posiada mnogość zastosowań, dzięki czemu branża budowlana, metalurgiczna, maszynowa i wiele innych, chętnie wykorzystują jej możliwości. Jak można się więc domyślić, na cięcie i gięcie blach jest zatem spore zapotrzebowanie. Po jakie rozwiązania sięgają przedsiębiorcy, wykorzystujący blachy w swojej działalności? Poniżej kilka informacji na ten temat.
Cięcie i gięcie blach – zakład produkcyjny czy własny park maszynowy?
Jeśli chcemy otrzymać blachę o wybranych wymiarach czy kształtach, będziemy zmuszeni wyposażyć się w niezbędne urządzenia. Maszyny przystosowane do cięcia i gięcia blach potrafią o wiele szybciej niż rzemieślnik wykonać pracę nad danym elementem. Zatem o ile nie wykorzystujemy blachy w celach artystycznych lub po to, aby wytworzyć unikalny produkt na indywidualne zlecenie, powinniśmy postawić raczej na automatyzację. Zazwyczaj w obróbce do celów przemysłowych bardzo istotna jest powtarzalność oraz dokładność. Wobec tego, niewątpliwie niezbędne będzie przeniesienie się z warsztatu do dobrze wyposażonego parku maszynowego. Nie zawsze jednak inwestowanie we własne urządzenia będzie nam się opłacało. Wielu przedsiębiorców w takiej sytuacji zleca cięcie i gięcie blach zewnętrznym firmom. Tutaj https://intechstal.pl/ można znaleźć zakład produkcyjny, który posiada te usługi w ofercie.
Cięcie i gięcie blach – technologia CNC
Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakiego typu narzędzia najczęściej wykorzystuje się na halach produkcyjnych przedsiębiorstw specjalizujących się w cięciu i gięciu blach. Przede wszystkim obecnie w powszechnym użyciu jest nowoczesna technologia CNC. Maszyny, które ją wykorzystują, są programowane przez inżyniera za pomocą panelu sterowania albo specjalnie do tego przeznaczonej aplikacji. Następnie komputer przekazuje komendy urządzeniom, które automatycznie zaczynają wykonywać pracę. W przypadku cięcia, bardzo często korzysta się z nowoczesnych laserów. Jeśli natomiast chodzi o gięcie blach, najskuteczniejsza często okazuje się prasa krawędziowa.