Czym jest badanie genetyczne i kto powinien je wykonać?

O badaniach genetycznych mówi się coraz częściej jednak mało osób chce je wykonywać. Jednak trzeba spojrzeć na to z medycznego punktu widzenia – badania genetyczne dają obraz naszego organizmu jak i ostrzegają przed pewnymi chorobami. Doskonale chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że lepiej jest zapobiegać jak leczyć. Już na etapie ciąży, gdy tylko istnieje podejrzenie, że dziecku mogą być przekazane geny związane z chorobą powinno się wykonać takie badanie.

Z drugiego punktu widzenia idąc tym łańcuszkiem – trzeba się zorientować czy w historii rodziny istnieje jakaś choroba genetyczna, którą można przekazać potomkom. Oczywiście historia ta dotyczy obydwojga rodziców. Niektórzy specjaliści twierdzą, że tak naprawdę badanie genetyczne powinien wykonać każdy – nie ma tu wyjątków. Można sobie myśleć, że przecież mnie to nie dotyczy, jednak w wielu rodzinach nie rozmawia się o takich sprawach i może się okazać, że sami jesteśmy obciążeni chorobą genetyczną, o której nie wiem. U nas może być ona uśpiona, jednak u naszych dzieci może się okazać groźna i ważąca na życiu dziecka.

Krwi, Fiolki, Analiza, Laboratorium, Badanie

Kto najczęściej wykonuje badania genetyczne?

Na badania genetyczne można zgłosić się samodzielnie, jednak przede wszystkim wysyła na takie badanie lekarz. Do przeprowadzenia badań genetycznych w pierwszej kolejności kwalifikuje on osoby, u których objawy mogą wskazywać na jakąś chorobę genetyczną. Takie badanie daje obraz jak bardzo DNA jest zmutowane oraz jakie zastosować leczenie. Dodatkowo daje obraz, czego wystrzegać się w przyszłości. Istnieje wiele mutacji genów jak i wiele schorzeń, którymi nieświadomie bądź świadomie możemy obciążyć naszych potomków. Trzeba pamiętać, że choroby genetyczne nie są przenoszone drogą kropelkową i nie da się zarazić nimi przez dotknięcie ręki. Dostaje się zmutowane geny w tak zwanym spadku po rodzicach czy dziadkach, nie można temu zapobiec, ale można powstrzymać część powstałych chorób genetycznych jak i można zapobiegać częściowo im skutkom.

Dlatego właśnie badania genetyczne są bardzo ważne i każdy powinien się im poddać – lepiej wiedzieć i mieć pewność, tak jak lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Jeśli chcesz wykonać badanie dna dziecka – wejdź na Vitagenum.pl i poznaj ofertę badań DNA.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *